Den sokolstva v naší škole

Letos poprvé byl 8. říjen v České republice vyhlášen jako významný den – Den sokolstva. V noci ze 7. na 8. října 1941 byla totiž v Protektorátu Čechy a Morava zahájena akce Sokol, při které byli pozatýkáni příslušníci Sokola podezřelí ze spolupráce s odbojem. Tisíce z nich zemřely v průběhu následujícího vyšetřování nebo v koncentračních táborech.

Protože v Černošicích je Sokol nedílnou součástí městského dění, mnoho žáků v Sokole cvičí nebo cvičilo, byli jsme moc rádi, že k nám v úterý 8. října 2019 zavítala paní Dana Pánková, starostka černošického Sokola, a s ní žák 9. třídy Dominik Tobek, kteří žákům 8. a 9. tříd vyprávěli o historii i současnosti sokolského hnutí. V průběhu přednášky jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí a poslechli si také audionahrávky se zaznamenanými osudy některých Sokolů zatčených v rámci nacistické akce.

Žáci zaujatě poslouchali, bylo zjevné, že se rádi dozvědí něco nového o instituci, která je v mnoha případech součástí jejich volnočasových aktivit.

Děkujeme za tuto zajímavou akci!

 

Mgr. Michaela Šlesingerová

18.10.2019