Helpík

Ohlédnutí za rokem 2015 – 1. místo v krajském kole, 3. místo v celostátním kole

Krajské kolo soutěže pro žáky 5. tříd v první pomoci Helpíkův pohár 2015 probíhalo v Mokropsech 13. května. Zúčastnili jsme se ho já a moje spolužačka Maruška. Na vyznačené trase dlouhé asi 2 km bylo pět stanovišť s různými úrazy a akutními stavy. Mezi úkoly byla například resuscitace a popálenina. Vše vypadalo skutečně. Všechna poranění byla krásně namaskovaná a figuranti hráli svoje role věrohodně. Soutěž nás moc bavila a my se dokázali dostat na 1. místo a postoupit tak do celostátního kola. Jako cenu jsme získali pohár, medaile a spoustu dalších dárků.

Celostátní kolo se konalo 28. května v Koutech nad Desnou, kam se probojovali jen ti nejlepší z celé republiky. V tomto celorepublikovém kole byly úkoly mnohem těžší a samozřejmě bylo přísnější i hodnocení, takže jsme měli obrovskou trému. Chtěli jsme totiž vyhrát a získat pro naši školu první cenu – resuscitační model.

Trasa byla dlouhá asi 2 km a vedla i přes sjezdovku. Po cestě bylo pět zdravotnických úloh a navíc jsme museli ještě zdolávat náročný terén. U jednoho stanoviště jsme dokonce slaňovali přes vodu. Mezi úkoly byl například tonoucí muž v jezírku nebo úraz sekerou, tam jsme museli zastavit masivní krvácení. Dalším úkolem byla popálenina od petardy a dopravní nehoda. Asi nejobtížnější z úkolů se nám zdála dopravní nehoda, kde jsme se museli rozdělit a každý z nás zachraňoval jednoho pacienta.

Soutěž se odehrávala v krásné krajině v Jeseníkách a je škoda, že nám chyběly pouhé dva body do prvního místa – byli jsme 3. Takový zážitek si budeme pamatovat celý život. Letošním páťákům držíme palce.

Daniel Stronček a Marie Davita Velková, 6.C

 

Helpíkův pohár 2016

Helpíkův pohár je zdravotně – výchovná soutěž určena žákům pátých tříd základních škol. Úspěšnost a přitažlivost soutěže spočívá především v tom, že dětem odbornou tématiku přednášejí profesionálové – lékaři, sestry a záchranáři zdravotnických záchranných služeb, kteří dětem předávají dovednosti získané při své každodenní práci. Děti se nenásilnou a zábavnou formou učí mnoha potřebným dovednostem, které jim umožňují jednoduchými postupy přispět k záchraně toho nejcennějšího – lidského života. Celostátní finále probíhá v Jeseníku v rámci mezinárodní soutěže zdravotnických záchranných služeb dospělých  Rallye Rejvíz.

Naše škola se pravidelně účastní krajského kola, které probíhá v Mokropsech na fotbalovém hřišti a podél Berounky. Žáci vyšších ročníků pomáhají v rolích zraněných figurantů, týmy 5. tříd soutěží. V loňském roce žáci 5.C Marie Davita Velková a Daniel Stronček zvítězili a postoupili do celostátního kola. V něm skončili na krásném 3. místě, vítězství jim uteklo o pouhé dva body.

Letošní krajské kolo v Mokropsech bude probíhat 4.května, zúčastní se ho 20 škol ze Středočeského kraje, celkem asi 40 dvoučlenných týmů. Pro závodníky i diváky je připraven bohatý doprovodný program – svoji práci ukáží hasiči Středočeského kraje a Mokropes, Policie ČR má připravené ukázky zbraní, bude možné si prohlédnout sanitní vůz ASČR.

Do celostátního finále postupují první tři vítězné týmy. Letos proběhne 29.května ve Velkých Losinách v zámeckém parku, opět souběžně s největší záchranářskou soutěží na světě Rallye Rejvíz. Děti se zde mohou potkat s profesionálními záchranáři z Ameriky, Kanady, Japonska, Řecka, Rakouska, Německa a mnoha dalších zemí. Samozřejmě zde budou posádky z České republiky i Slovenska. Společné vyhlášení výsledků a předání cen je asi největším zážitkem a důstojným vyvrcholením soutěže.

Alena Filípková

15.03.2016