Který bloud v bludišti zabloudil?

Byl krásný letní horký skoro prázdninový den a my se společně vydali na poslední letošní velkou výpravu za poznání. Poctu být naším závěrečným cílem získal zámek Loučeň a přilehlé unikátní Labyrintárium.

Cestou jsme načerpali od naší trpělivé průvodkyně zajímavé informace a oživili ty, které jsme již slyšeli. Po příjezdu jsme se protáhli, občerstvili a vydali se do krásného zámeckého areálu.

Společně jsme si prohlédli velmi hezkou vnitřní expozici, kterou nás provázela kostýmovaná paní průvodkyně. Místnosti, kterými jsme procházeli, byly plné krásných dobových předmětů, nábytku, uměleckých děl. V knihovně někteří chtěli zůstat, zaujala je jako krásné, útulné útočiště. Jiní by tuto místnost považovali za komnatu pro odpykávání trestu. Můžete hádat kteří. Zjistili jsme, že být princeznou či princem nebylo o nicnedělání, ale o spoustě učení a mnoha povinnostech. Navštívili jsme „zámeckou školu“ a seznámili se s rákoskou… naštěstí ne na vlastní hýždě.

V hudebním salonku směl někdo z nás vyzkoušet zámecké piano. Andulka nám zahrála a my si ji poslechli v krásně brokátem polstrovaných židlích. V jídelně jsme se směli posadit ke stolu, ovšem jídlo jsme měli stejné, jako pocestný v pohádce Obušku z pytle ven. Naše vrchovaté talíře byly tak plné, že to svět neviděl. Navštívili jsme i pracovnu, budoár, ložnice i koupelnu. Prohlídka byla velmi pestrá a paní průvodkyně milá a ochotná.

Po prohlídce interiérů jsme si společně prohlédli exteriér tohoto zámku. Omamně to tu vonělo růžemi. Pak nastala chvíle, na kterou většina dětí nedočkavě čekala. Prohlídka labyrintů a bludišť, kterou děti absolvovaly po malých skupinkách samostatně.

Místní Labyrintárium je evropským unikátem. Letos v létě od jeho založení uplyne deset let. Nejvíce příznivců získal labyrint palisádový a tisový. Labyrinty a bludiště jsou tu roztroušena v lesoparku obklopujícím zámek. Děti se orientovaly pomocí mapiček a směrovek. Úžasně se tu vydováděly.

A který bloud, že zabloudil? Žádný. Všichni jsme se našli a plni dojmů se v pořádku vrátili domů.

Byl to skvělý výlet.

 

20.06.2017