Pod svícnem bývá tma

Říká se, že pod svícnem bývá tma. Že to, co míváme blízko sebe, málokdy vnímáme. My jsme se dnes rozhodli podívat pod svícen a posvítili jsme si na nádheru, kterou máme v Černošicích.

Dnes jsme se zaměřili na architektonické skvosty, z nichž mnohé jsou zapsány v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek.

Ano, hádáte správně. Vydali jsme se pátrat po vilách, z nichž mnohé se pyšní jmény architektů jako je např. : Karel Štípl, Osvald Polívka, Čestmír Šlapeta, Bohumil Kříž, Jan Kotěra, Karel Stráník, František Roith, Jan Vejrych, Ferdinand Hořejš a dalších.

Každý účastník naší výpravy dostal omalovánky s vilami, ale nikoli na omalovávání, a mapu. Po celou naší výpravu si do nich děti zaznamenávaly informace o vilách, adresy i zajímavosti.

Porovnávali jsme skutečnost s vyobrazeními. Povídali jsme si i o vilách, které v publikaci, kterou jsme získali na městském úřadě, vyobrazeny nejsou. Cestou jsme se věnovali i živé přírodě a to nejen památných stromům.

V Karlštejnské ulici jsme měli veliké štěstí a vstřícný majitel nás pustil do své zahrady, odkud jsme si mohli vilu v funkcionalistickém stylu prohlédnout. Vypadala opravdu jako loď. Majitel nám o vile velmi hezky povídal a my se dozvěděli nejednu zajímavost.

Ač se to nezdá, nachodili jsme toho při našem dnešním lovu vil opravdu dost. V nožkách dnes máme šestnáct kilometrů.

Dětem patří velká pochvala.

 

 

 

12.06.2017