Šplhavci

V pondělí nás první hodinu přivítaly poněkud nezvykle hlučné učební pomůcky. Z přikrytých bedýnek se ozývalo rozličné pískání. Nečekala nás totiž hodina dle našeho běžného rozvrhu, ale hodina při níž jsme se prostřednictvím lektorů a chovatele z organizace Ornita měli seznámit se skupinou ptáků nazývaných šplhavci.

Mnohé jsme věděli, avšak nejedna informace pro nás byla nová, některé dokonce velmi překvapující. Asi nej informací byla ta, kam a jak si tito ptáci schovávají svůj dlouhý lepkavý jazyk. Také pohled na krutihlava snažícího se zastrašit predátora napodobováním kobry vyloudil na našich tvářích úsměv. A co teprve žluna hloubící si v zimě tunely… že by pro podsněžné metro 🙂

Několik zástupců této skupiny jsme měli možnost vidět „na živo“. Šlo o jedince., kteří jsou dočasně v péči chovatele. Strakapoud Standa bude na začátku prázdnin vypuštěn prý někde tady u Berounky.

Kromě šplhavců byly tématem pondělního povídání také tvorově, kteří jejich dutiny využívají. Z nich jsme se seznámili s Ferdou, který na rozdíl od toho od Ondřeje Sekory červený puntíkovaný šátek neměl, jelikož není mravencem ale je to netopýr rezavý.

Jako exotický představitel nám byl představen Dan patřící k jednomu z nejmenších druhů tukanů- tropických šplhavců.

Povídání o šplhavcích bylo velmi zajímavé.

Své postřehy jsme si posléze ověřili formou malého testíku.

Fotil náš úžasný třídní dokumentarista Damián Sládek.

24.05.2017