Ať žije republika – představení na Vyšehradě

Interaktivní vypravěčská inscenace
pro 3. — 5. třídu ZŠ

Píše se rok 1918, končí světová válka a uprostřed Evropy vzniká Československá republika. Společně s námi budete u vzniku nového demokratického státu! Vzdělávací vypravěčská inscenace, která propojuje příběhy známých i neznámých postav a interaktivně zapojuje diváky prostřednictvím her a úkolů. Vlastní zážitek z vyprávění napomáhá chápat dobové souvislosti a uceluje kontext.

Kluci si užili odchod do války na frontu, holky si užily chvíli bez mužů, uvědomily se, že s nimi je to větší legrace. Povídali jsme si, na co si hráli tenkrát kluci a na co si hrály holky. Oživili jsme si další historické souvislosti a vrátili se zpět na časovou osu naší minulosti. Oživili jsme si život T. G. Masaryka. Dozvěděli jsme se, jaká byla údajně jeho nejoblíbenější písnička. Byla to písnička Ach synku, synku. Víme, kdo to byl pan Baťa, kde se dala najít za války práce pro ženy, které tu musely zůstat. Čím je významné město Zlín. Víme, kdy byl položen základní kámen Národního divadla. Víme, jaká byla cesta k samostatnému státu a jak je důležité vzájemné spojenectví mezi sousedními státy. Víme, jak vzniklo Československo a kdo byl jeho 1. prezident. Na závěr jsme si vyzkoušeli uvítací výbor pana prezidenta a zazpívali si naši hymnu, která tehdy poprvé zazněla jako naše národní píseň.

Cestou domů jsme se prošli po Vyšehradě a zavítali na místní hřbitov, kde jsou pochováni významné osobnosti.

Milada Horáková (1901–1950), právnička a politička, pouze symbolický hrob s bílým náhrobkem

Mikoláš Aleš (1852–1913), malíř

Josef Čapek (1887–1945), malíř a spisovatel

Karel Čapek (1890–1938), novinář, spisovatel a dramatik

Antonín Dvořák (1841–1904), hudební skladatel

Bedřich Smetana (1824–1884), hudební skladatel

Jaroslav Heyrovský (1890–1967), chemik a vysokoškolský pedagog

František Křižík (1847–1941), elektrotechnik a vynálezce

Jan Evangelista Purkyně (1787–1869), lékař a přírodovědec

Josef Václav Myslbek (1848–1922), sochař

Božena Němcová (1820–1862), spisovatelka

Tyto jména již z center aktivit známe. Nenašli jsme všechny náhrobky, avšak na Vyšehrad se určitě ještě na naší společné cestě za vzděláváním vypravíme.

V malé galerii se můžete podívat, jak jsme si to užili:

Odnášíme si spoustu zážitků a pracovní listy, kterými si tyto nasbírané vědomosti ve skupinkách oživíme příští týden.

Děkuji za milý doprovod mamince Štěpána a Olivera.

Lucie Havlíčková

učitelka 3.D

24.03.2023