Celoroční projekt ,,Letem světem“

V průběhu školního roku jsme se ve volných chvílích věnovali projektu, který jsme si pojmenovali  ,,Letem-světem“.

Projekt je zaměřený na poznávání různých kultur, zajímavých míst, fauny a flóry, rozdílných zvyků a tradic. Cílem projektu je rozvoj kreativity, fantazie, rozšiřování vědomostí zábavnou formou, upevňování vztahů mezi dětmi a zlepšení vzájemné spolupráce.

První zemi jsme vybrali samozřejmě Českou republiku. Kromě základních informací, které by měly děti znát, jsme se zaměřili na tradice, svátky a zvyky, které u nás lidé drží po celý rok. Začali jsme Mikulášem, Čertem a Andělem, účastnili jsme se Mikulášského trhu, následovaly vánoční tradice, Masopust v Černošicích, Slavnosti Morany, kde jsme uspěli v soutěži o nejkrásnější Moranu, Den matek a mnoho dalších.  Vyrobili jsme spoustu krásných výtvorů, které si děti odnesly domů.

Během zimy jsme se ještě stačili seznámit se Severním a Jižním pólem. Na mapách jsme si ukázali, kde se tato místa vyskytují. Přečetli jsme si zajímavé informace, dozvěděli jsme se, kde jaká zvířata žijí, vysvětlili jsme si, kdo jsou Eskymáci, povídali jsme si o jejich životě a nakonec jsme si prohlédli několik zajímavých knížek a encyklopedií. Během pár dní jsme tyto oblasti zpracovali na papír. Vytvářeli jsme krajinu, různými technikami jsme vyráběli zvířata, nezapomněli jsme na tamní obyvatele. Děti byly nadšené, výtvory se moc povedly, společná spolupráce je moc bavila.

Další zemi jsme vybrali Itálii, protože tuto zemi všechny děti znají a mnoho z nich již tuto zemi navštívilo. Příjemné zjištění bylo, kolik znalostí děti mají. Nakreslili jsme si mapu a zaznamenávali všechna místa, která děti znaly, dále jsme si zakreslili místa, která by děti ještě chtěly vidět. Povídali jsme o místních jídlech, sportovcích a o slavných památkách. Ochutnali jsme některé místní suroviny, napsali jsme si oblíbený recept Tiramisu. Děti pracovaly samostatně i ve skupinkách, a společná práce je moc bavila.

Další místa, která jsme chtěli poznat, byla Florida a Havaj. Nejdříve nás s tímto místem seznámila cestovatelka paní Motani, která cestuje po celém světě. Každý rok k nám zavítá se zajímavým programem. Letos nám představila Havaj a Floridu. Měli jsme možnost shlédnout projekci zajímavých míst, cizokrajných zvířat a mnoho dalšího. Mohli jsme si prohlédnout některé suvenýry a fotografie, a nakoupit i drobné dárečky domů. My jsme si v družině Floridu a Havaj zakreslili na velký papír, kreslili jsme zvířata, která nás nejvíce zaujala, děvčata převážně kreslila krásné tanečnice.

Příští rok bychom rádi pokračovali v putování napříč zeměkoulí, protože je spoustu zajímavých míst, která bychom chtěli ještě poznat.

Drahomíra Kocourková

20.06.2019