České děti v partnerském městě Themaru

Na setkání partnerských měst letos v říjnu proběhla diskuze mezi zástupci Německa, Francie, Polska a Česka na téma smysluplnosti výměnných pobytů žáků. Všechny partnerské země došly ke stejnému závěru – Ano, mají smysl. Jde o nepřenosnou zkušenost, kdy mladí lidé poznávají život v jiné zemi, zbaví se případných předsudků, naváží přátelství a pochopí nutnost učit se cizí jazyk.

První prosincový týden prožilo 14 žáků ze 7. + 8. tříd černošické školy s doprovodem v německém Themaru. Lidé ze spolku „ Themar trifft Europa“ nám připravili ve spolupráci s místní základní školou velmi zajímavý a na zážitky bohatý program.

Dojmy, pocity a poznatky našich žáků:

Honza: „ …rodiny nás přijaly jako vlastní děti. Týden mi přišel moc krátký…“

Kačka: „ Našla jsem jednu dobrou kamarádku a poznala spoustu skvělých lidí.“

Marta: „ Celý výměnný pobyt byl skvěle zorganizovaný.“

Dominik O.: „ Nejvíce mě bavil výlet do solného dolu, překvapilo mě, jak je důl obrovský. Krásně jsem si procvičil němčinu. Pobyt byl nad mé očekávání a moc jsem si to užil.“

Ema: „ Bylo zajímavé chodit do školy s našimi vrstevníky.“

Matouš: „ Rodina na mě byla hodná, tolerantní k mé němčině a velice komunikativní. Naposlouchal jsem si němčinu a není tak tvrdá, jak všichni tvrdí. Našel jsem si nové kamarády, se kterými si budu psát a možná se i navštěvovat.“

Audrey: „ Themar je nádherné městečko s množstvím památek a zajímavých domů. Bavily mě jak výlety, tak i chození do školy. Neměla jsem problém dorozumět se anglicky, horší to bylo s němčinou – budu se muset začít víc učit.“

Dominik T.: „ Líbila se mi přátelskost a pohostinnost Němců, skoro se vyrovná té hobití.“

Anežka: „ Byl to úžasný výlet a klidně bych tu byla déle.“

Adam: „ Pobyt se mi moc líbil a přeji všem ostatním, aby měli to štěstí ho také zažít a zároveň děkuji všem, kteří ho uskutečnili.“

Kristián: „ Rodiny byly fajn, naučil jsem se spoustu nových slovíček.“

Eliška: „Vše bylo naplánováno do puntíku, přesto to nebyl svazující výlet, který bychom si neužili. Prošli jsme si město i okolí, poznali prima lidi, kteří se nám snažili pobyt co nejvíce zpříjemnit. Pak máte pocit, že jste doma a nechce se vám odjet…“

 

Z úryvků dojmů a názorů našich dětí na výměnný pobyt zcela jednoznačně vyplývá, že takovéto akce mají nezpochybnitelný význam. Vedení školy navázalo úzkou spolupráci s černošickým Spolkem pro partnerství evropských měst (SPEM) a bude tyto akce podporovat. V dubnu 2019 přivítáme naše německé přátele v Černošicích.

Ludmila Zhoufová

 

12.12.2018