Dlouhodobý projekt do dějepisu – leden/únor

 

Sociální sítě vládnou světem, představoval sis někdy, jaký profil by měla třeba Kleopatra? Kdo by byli facebookoví přátelé Johanky z Arcu, hejtoval by Zikmundovy komentáře svými plamennými příspěvky Jan Hus, chlubil by se císař Nero na své profilovce hořícím Římem a dávala by Sissi na zeď rady, jak si udržet svůj vosí pas? Pojďme vytvořit profil některé osobnosti historie.

Projekt budeš tvořit ve dvou fázích A POZOR NE NA POČÍTAČI. Papírnictví už jsou otevřena,  nic ti nebrání pořídit si pastelky, nůžky, čtvrtky, barevné papíry, lepidlo či fixy, vše se ti totiž  může hodit na vypracování „facebookové zdi“

ZADÁNÍ:

I. FÁZE – do 5. 2. 2021 (2 týdny)

– vyber si jednu osobnost z historie, které bys chtěl vytvořit zeď na sociální síti. Osobnost může být z libovolného historického období (někdo miluje starověký Řím, jiný je nadšeným fanouškem středověku, jiný se zajímá o novější dějiny)

– než se pustíš do samotného zpracování, pusť se do studia a sběru dat. Hledej informace o životě tebou vybrané osobnosti, soustřeď se na souvislosti, kdo se mohl s danou osobou přátelit (kdo byli její současníci), v jakém prostředí a době žila, čím se do dějin zapsala?

– v době internetu jsou pro hledání informací neomezené možnosti, nebuď tedy omezený a využij i jiný zdroj než je Wikipedie, možná najdeš nějaký dokument o tvé osobě nebo alespoň době, ve které žila, jak jsem již říkal, možnosti jsou neomezené a k zahození nejsou ani staré dobré knihy, encyklopedie.

– po dobu dvou týdnů se soustřeď jen a jen na sbírání materiálů, možná nepoužiješ vše, ale čím víc toho budeš mít do začátku, tím méně práce ti dá projekt ve své druhé fázi

Na hodině dějepisu v pátek 5. 2. nahlásíš učiteli, osobnost kterou sis vybral. Pozdější změny nebudou možné.

II. FÁZE – do 23. 2. 2021 (3 týdny)

 • na čtvrtku formátu A3 vytvoříš tebou vybrané osobnosti facebookovou zeď
 • ke zpracování použij výtvarné pomůcky, rýsovací potřeby a hlavně svou KREATIVITU
 • CO BY NEMĚLO CHYBĚT?:
  • profilový obrázek (kreslený či vytištěný), popř. úvodní fotku
  • seznam přátel, můžeš zmínit i rodinné příslušníky (pamatuj na souvislosti, bylo by fajn, kdyby se mohli potkat Jan Hus s Komenským, ale vytvoříme profil, jako by byl skutečný)
  • byla by tvá osobnost součástí nějaké skupiny? Měla by nějaké oblíbené stránky? Pochlub se. (skupiny i stránky si můžeš vymyslet)
  • co by tvá osobnost asi psala za příspěvky a kdo by jí je komentoval? (zapoj svou fantazii a vtip)
  • nebo naopak, jak by komentovala příspěvky někoho jiného?
  • jaké by byly její životní události
  • našel by se někdo, kdo by tvou osobnost „šťouchnul“?
 • myslím, že každý z vás facebookový účet má, nebo jej alespoň někdy viděl, můžete se inspirovat vizuální stránkou, ale není to podmínkou

HODNOCENÍ:

 • hodnotit budu nejen včasné splnění úkolu, ale také samotné zpracování
 • formu zpracování jsem zvolil záměrně, abych ve vás probudil kreativního ducha, bez kterého se učení neobejde

 

JAKÉKOLIV NÁMITKY PROTI PROJEKTU JSOU PŘEDEM ZAPOVĚZENY A ÚMYSLNÝ BOJKOT BUDE PO ZÁSLUZE POTRESTÁN.

 

 

 

21.01.2021