Exkurze do Brna

Ve čtvrtek 11.listopadu se vydali žáci osmých tříd na zeměpisnou exkurzi do Brna. Akce byla do poslední chvíle ohrožena hrozbou karantény, ta zasáhla značnou část školy, jen 8. třídy odolaly. V deset hodin nás mezinárodní expres Metropolitan vyklopil na „role“ , jak se říká v Brně hlavnímu nádraží. Dále nás šaliny zavezli k našim cílům, především k funkcionalistické vile TUGENDHAT, zapsané jako památka UNESCO. Seznámili jsme se s historií a obdivovali nádhernou stavbu architekta Ludwiga Miese van de Rohe, který nebyl limitován ve své práci výší rozpočtu a zanechal úžasné dílo. Obdivovali jsme nádhernou onyxovou stěnu, řešení klimatizace i originální stůl v jídelně. Druhý cíl byla VIDA science centrum v prostorách Výstaviště Brno. Tam byl vyčleněn jeden z pavilonů a proměněn na interaktivní muzeum, kde si každý může vyzkoušet desítky pokusů. Někteří tak mohli vyzkoušet, jak se projevuje zemětřesení, viděli vznik tornáda nebo gejzíru, strhla se bitva o nejhlasitější zaječení v decibelech, prohlédnou migraci mravenců, vyzkoušet si Archimedův šroub, prohlédnout si srdce zevnitř, každý si našel nějakou zábavu a čas vymezený k prohlídce rychle utekl. Po čtvrté hodině jsme vyrazili rychlíkem RegioJetu vyrazili na cestu zpět a přijeli do Černošic přesně podle harmonogramu. Řečeno brněnským hantecem : „Cajzli z Práglu byli ve štadtlu“ velmi spokojeni.    Luděk Svoboda

17.11.2021