Exkurze do Krakova

Exkurze zaměřená na poznání sousedního státu spojená s návštěvou bývalého koncentračního tábora Osvětim, bývalých solných dolů ve Wieliczce a prohlídkou bývalého hlavního města Polska Krakova, kde jsme navštívili královský hrad Wawel (reprezentační místnosti, katedrála), historické centrum spojené s návštěvou podzemí. Ubytování bylo v hotelu Ibis, zpáteční cesta byl přesun přes noc s příjezdem v 5.30. Akci pořádala CK Scool-trips, průvodce Michal Chalupa.

Zdařilá akce, bez kázeňských problémů. První den problémy s přistavením autobusu, odjezd o 2,5 hodiny později, děti přečkaly ve škole v pavilonu A. Při celé akci skvělá kázeň v dodržování doby odjezdu, přesto další zpoždění v Osvětimi, kde po nás chtěli vstupenku, kterou prodávali jinde a nakonec ji nikdo nechtěl, bohužel další hodina pryč. Prohlídka KZ Osvětim-Březinka proběhla v důstojném duchu. Další bod programu jsme museli vypustit a přesunuli se do Krakova, kde po ubytování v hotelu měly děti možnost večeře v nákupním centru s návratem na hotel v 21.45. Druhý den po snídani návštěva solných dolů, odpoledne odjezd do Krakova, oběd v centru a prohlídka Wawelu, večer prohlídka města a  večeře, nákup suvenýrů v obchodním centru Krakovia. Odjezd v 22 hodin, menší komplikací byly povinné zastávky na odpočinek řidiče, příjezd v 5.30 do Černošic. Druhý den přálo počasí, teplo a slunečno.

 

Hodnocení žáků:

Třídenní zájezd do Krakova proběhl úspěšně. V autobusu panovala dobrá nálada už od začátku. Když jsme přejeli hranice Polska, naše první zastávka byla v koncentračním táboře Osvětim, kde nám pan učitel Svoboda vyprávěl spoustu zajímavých věcí, co se v táboře odehrály. Poté jsme se všichni jeli ubytovat na hotel IBIS a na večeři jsme šli do Galerie Krakowska.

Hned ráno po snídani jsme se sbalili a vyrazili směr solné doly Wieliczka. Moc se nám líbily velké prostory, jezera atd. Dále jsme jeli autobusem  k náměstí Rynek Glowny, kde jsme měli rozchod, po kterém jsme měli domluvenou prohlídku na zámku Wavel.

Náš program byl skutečně velmi náročný, protože hned poté jsme šli do krakovského podzemí, které bylo nejen zajímavé, ale také zábavné.

Zbylé peníze jsme utratili v Galerii Krakowska. Z Krakova jsme odjeli v 10 večer a do Černošic jsme přijeli v 5 ráno.

Zájezd jsme si všichni užili a teď už jen doufáme, že takové výlety budou častěji.

 

Výlet do Krakova byl velmi pěkný. Navštívili jsme Osvětim, solné doly a spoustu dalších míst. Osvětim na některé působila s nádechem smutku a lítosti. Poté jsme ještě navštívili kostel. Jediné, co na tomto výletu bylo hrozné, byla cesta, která trvala 8 hodin…

 

Mgr. Luděk Svoboda, vyučující zeměpisu

 

25.05.2023