EXPEDICE DO AMAZONIE- beseda s cestovateli

Léto, voda, lodě teplo – už, aby to bylo, už aby byly prázdniny, říkají si mnozí. Někteří vyrazí k vodě, jíní do hor a někdo se možná vydá i do hodně vzdálených krajin.

Takovou ochutnávku ze vzdálených krajin jsme měli dnes my. Skorotropy v podkroví v tuto dobu máme, tak jsme využili možnosti a přivítali mezi námi účastníky EXPEDICE DO AMAZONIE, kterou strýc našeho spolužáka pan Marcel Mišík podnikl v lednu tohoto roku se svými spoludobrodruhy a byl tak moc hodný, že se k nám vydal ze severních Čech a o této dobrodružné výpravě nám spolu se svými partnery přišel povídat.

Prostřednictvím autentických záběrů, videí i předmětů nás seznámil s tím, co všechno je třeba naplánovat, než se na expedici vydáte. A není toho málo. I přes sebepečlivější plánování, mohou být cestovatelé překvapeni třeba tím, že jim ztratí důležité zavazadlo nebo z bezpečnostních důvodů nemohou tak, kam původně chtěli. V takovou chvíli se ukáže, jak jsou cestovatelé odolní a jak se umí s novými podmínkami vypořádat. Tento tým to zvládl výborně.

Seznámili jsme se s faunou i florou těchto míst. Místní příroda je nádherná, mnohdy člověkem málo dotčená, na některých místech se noha bělocha objevila zřídka, na některých dokonce vůbec ne.

Naši cestovatelé se povodím řeky Amazonky pohybovali zejména „loďmo“ a to na nafukovacích raftech. Průvodci jim byli místní domorodí průvodci, dorozumívali se anglicky i s pomocí rukou a nohou. Místo lůžek s nebesy měli na spaní závěsná lůžka zvané hamaky a nebesa nad sebou měli vlastně také, jen si nemohli být jistí, kdy se z nich spustí tropický liják.

Vyprávěl nám mnoho zajímavostí a příhod. Přinesli nám ukázat předměty, které jsme si mohli prohlédnout. Prolistovat jsme si mohli deníky z expedice, měli jsme před sebou masky místních domorodců i některé potřeby cestovatelů.

Nejvíce se dětem líbilo, když mohly ochutnat vodu z rybníčku. Neděste se, nebudeme mít úplavici ani nebude celá 4.B zvracet či něco jiného. Vodu jsme nejdříve upravili tak, jak to dělali účastníci této expedice, až pak jsme ochutnali. Byla moc dobrá.

Dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí a hodnotně strávili společný čas.

Již víme jak vypadá „africká dálnice“ v pralese, jak velká je piraňa i arapaima,že tapír může hlídat dům místo psa, jak moc je nebezpečný křovinář němý, co jsou batáty, která barva pralesničky upozorňuje na její největší jedovatost, proč kluci nemají čůrat do vody i to, že tukan je v pralese předpovídatelem počasí stejně jako u nás rosnička…

Viděli jsme také, jak vypadá obec Lidice v Brazílii. Na památníku má Fénixe, bájného ptáka, který zahyne, avšak znovu povstává ze svého popela. Stejně tak, jako se znovu zrodily naše Lidice.

Virtuální výlet do jihoamerických pralesů se nám velmi líbil. Moc děkujeme za netradiční, krásně připravenou besedu i odvahu panu Mišíkovi, že se za námi v tuto pozdní červnovou dobu vydal.

Přejeme hodně štěstí při dalších expedicích.

M.Václavková a čtvrťáci

26.6.2017

 

https://www.facebook.com/expedice.amazonka/

 

 

26.06.2017