Jak ulovit bobříka?

Zeptejte se Medvídka!
Od října 2018 se většina Medvídků věnuje lovu tzv. bobříků. Podobně jako skauti jich mají k ulovení třináct. Tedy třináct různých zkoušek dovedností, které mají specifické podmínky k získání. Některé jsou skautským bobříkům hodně podobné, ostatní zkoušky dovedností jsou speciálně upravené potřebám ŠD. Komu se lov podaří, získává pro sebe body = žetony, za které si na konci roku „koupí“ pěknou odměnu a může si přišít knoflík příslušné barvy na svou stužku.

Jak se dá bobřík ulovit a co ti to přinese za výhodu?
První medvídě: Každý bobřík se dá ulovit trochu jinak. Při jejich lovu sbíráme čárky do hodnocení. Většina bobříků je za deset čárek, ale jsou i za patnáct, tři a jednu. Když získám všechny čárky, které potřebuji, ulovím bobříka. Potom si našiji barevný knoflík na svou stužku a dostanu pět zelených žetonů. Snažím se mít jich co nejvíc, protože na konci roku si za ně koupím nějakou odměnu. Snažím se moc nezlobit, protože bobřík zlobení zelené žetonky odebírá. Výhoda je, že některé bobříky můžeš ulovit i vícekrát.

Bobříky lovíte celý rok. Kolik jsi jich ulovil právě ty?
Druhé medvídě: Asi zručnosti, hodně tady vyrábíme. Velká medvědice pořád hledá nové nápady. Potom přemýšlení, na to máme stíratelné pracovní listy se spoustou úkolů. Třeba sudoku s obrázky, školu detektivů, počítání, bludiště a křížovky.
Třetí medvídě: Já mám zase týmového za účast ve společných hrách a tělesné zdatnosti, protože ráda cvičím. A ještě dobrovolnosti a úklidu, protože ráda pomáhám velké medvědici.
Čtvrté medvídě: Ještě se u nás často drží bobřík mlčení. Asi někdy bručíme moc nahlas, a tak je to potřeba. Většinou mlčíme dvacet minut, skautského bobříka bych asi nevydržel.
Páté medvídě: Mně se líbil bobřík odvahy. Hlavně proto, že byl jen za tři čárky, ale i proto, že se vždy jednalo o nějakou nechutnost. Vyráběli jsme sliz, sahali do krabice s neznámým obsahem pro figurku, ochutnávali lektvary, prošli si provázkovou dráhu poslepu. A ještě nás čeká nějaká papírová kaše, na to se těším.

Jestlipak byl i nějaký bobřík, kterého nikdo neulovil?
Šesté medvídě: Tak určitě fauny a flóry, tedy zvířátek a kytiček. Toho nemá zatím žádné medvídě. Lovíme ho na procházkách, ale když jdeme jinam než do lesíka, už ho nedoženeme. Potřebovali bychom k jeho lovu víc času.
Sedmé medvídě: Je to docela zvláštní, ale bobříka zlobení zatím také nikdo nemá, i když je asi šest medvíďat, které ho nejspíš nakonec získají, chudáčci. Už několikrát jsme opakovali pravidla, jak se máme chovat. Ten, kdo získá čárku do antibobříka, musí opravdu hodně zlobit, protože medvědí máma má s námi velkou trpělivost.
Osmé medvídě: Zapomněli jste na bobříka ušlechtilosti! Toho na konci roku od velké medvědice dostanou jen ta medvíďata, která byla po celý rok ze všech nejhodnější. Jsem docela zvědavá, kdo to bude.

Který z bobříků se ti zdál nejlehčí?
Deváté medvídě: Pro mě byl nejlehčí míření. Toho buď ulovíš nebo ne. Musíš se trefit osmi míčky z deseti do obruče. Když jsme předvedli, co umíme, medvědí máma nám hodně zkrátila vzdálenost mezi startovní čárou a obručí. Potom už to pro mě byla hračka.
Desáté medvídě: Tobě se to mluví. Po mém házení mi velká medvědice řekla, že účelem hry je házet míčky do obruče nikoliv pozabíjet ostatní medvíďata, a že je zvědavá, jestli se dokážu trefit packou do aktovky, když mám chuť na svačinu (cítí se uraženě).
To všechno je velice zajímavé. Na konec bych se rád zeptal velké medvědice, jak to celé vidí ona sama?
Medvědí máma: Vymýšlení her a jiných aktivit mě baví, nápady na vyrábění mám většinou své, ale hledám je i na internetu. Do skautu jsem chodila téměř celé své dětství a lovení bobříků mi nebylo cizí. Přišlo to tedy tak nějak samo, vyzkoušet jejich lov i s medvíďaty. Do lovení bobříků u nás v brlohu jsem zařadila i aktivity ostatních zvířecích tlup z této školy. Teď už se ale neúprosně blíží uzavření honu na bobříky. Věnuji se tedy převážně výrobě diplomů, také sháním odměny za žetony. Medvíďata se mají na co těšit. Nejlepší lovci bobříků získají odměnu na památku navíc. Mohu jim slíbit, že bude originální a přímo ode mě.

Děkuji za rozhovor a přeji celému medvědímu oddělení krásné prázdniny.

Anna Totušková

17.06.2019