Na stopě Národního divadla

V úterý 26. 9. 2023 jsme vyrazili do Prahy na lektorovaný program Na stopě Národního divadla. Zajímavé pro mě bylo zjištění, že některé děti byly uvnitř Národního divadla vůbec poprvé. Paní lektorka nás nejprve zavedla do centrální šatny, kde jsme si odložili vše nepotřebné a vydali jsme se nejprve krátce do hlediště, kde na jevišti měla za malou chvíli začít zkouška baletního souboru. Tiše jsme se přesunuli na chodbu 1. galerie, kde náš program začínal. Dobové fotografie, které jsme si dle zájmu každý vybral nás rozřadily do skupin, ve kterých jsme se zamýšleli nad tím, jaké to bylo kdysi a jaké je to nyní – šlo o budovy, dopravní prostředky, oblečení, přístroje. Celou dobu nás provázela hudba z baletu, jenž se za zavřenými dveřmi nacvičoval.

Poté jsme se rozřadili do skupin po pěti, každá dostala tablet a jiné téma, které podle pokynů a úkolů v tabletu měla splnit.

     

Při této činnosti děti „prošmejdily“ kromě jeviště a hlediště celé divadlo. Od 2. galerie až po sklep.

         

Za hodinu jsme se opět všichni sešli a mluvčí skupin pohovořili o svém tématu a výsledcích svého pátrání. Pak jsme si šli ještě prohlédnout terasu s triádami a užít si slunečný výhled na Prahu.

Po skončení programu exkurze, který trval tři hodiny, se děti občerstvily a vrátili jsme se zpět do Černošic.

M.D.

 

Z pohledu žáků:

…návštěva ND byla super, i to téma, které jsme dostali, bylo zajímavé. Protože jsem třeba nevěděl, že jeden ze základních kamenů je dutý. … V.B.

… ND bylo poučné a hezké. Ale program byl moc dlouhý a pak mě to moc nebavilo…. L.C.

…program Na stopě ND mě docela zaujal. Hodně mě překvapila minulost a výstavba divadla. Líbila se mi velká prostorná terasa s krásným výhledem na Pražský hrad a Hradčany. Těším se, až se tam půjdeme podívat na nějaké představení. L.M.

…nejhezčí na této návštěvě byla budova. Paní si na naši skupinu zasedla a byla na nás protivná. Být tam 3 hodiny bylo opravdu vyčerpávající. Příště bych tam raději nejela. … T.S.

…bylo to zajímavé, ale byla jsem trochu ztracená v tabletech, které nám dali. Osobně jsem v ND nikdy byla, takže se mi tam líbilo, ale ty schody byly šílené. T.M.

… Bylo to super. Líbilo se mi, že jsme si mohli projít ND a přitom jsme slyšeli zkoušku baletu. Program trochu kazila druhá půlka skupiny. A.S.K.

…návštěva ND mě zaujala, bavila mě válka o obrázky. Myslela jsem, že scéna je mnohem větší, ale byla malinká. Hra s tablety mi přišla nudná. … E.Sl.

 

 

15.11.2023