Národní technické muzeum

16. listopadu se naše třída vypravila do Národního technického muzea v Praze, aby absolvovala program Kniha. Po odložení svršků a batohů jsme byli rozděleni do dvou skupin.

První skupina šla s jednou průvodkyní do začátku expozice „tiskařství“, kde se dozvěděla o začátcích písemnictví vůbec, o největší ručně psané knize na světě, která byla napsána v ČR. Dále jsme zhlédli práci sazeče, svazování matic a nakonec ruční tisk. Poté skupina byla odvedena do písařské dílny, v níž nám paní průvodkyně ukázala, na co se psalo – papyrus (i rostlinu papyru), pergamen. Dala nám papíry s linkami i bez nich, inkousty různých barev i inkoust vyrobený z duběnky, k dispozici poskytla různé pomůcky na psaní – redispero, brk, dvojitou tužku a mohli jsme si vyzkoušet písmo italiku. Poté jsme dostali ceduličky, na něž jsme mohli kaligraficky napsat, co jsme chtěli.

Po cca hodince jsme se vyměnili s druhou skupinou, jež jako první absolvovala s lehce nerudnou paní lektorkou „knižní“ vazbu. Bloček papírů se vložil do svěráku, třikrát se nařízl pilkou, pomatlal  disperzním lepidlem, do zářezů se vsunuly šňůrky, opět se pomazaly lepidlem, mezitím se pomocí olejové koupele obarvil papír na desky, usušený se přilepil na desky, do kterých se vložil bloček, ten i s deskami byl zpevněn nalepením hřbetního plátna.

 

Po ukončení programu jsme zůstali v muzeu a děti měly rozchod do různých expozic podle zájmu a preferencí. Do NTM určitě vypravíme znovu v osmém ročníků na program fyzikálních či chemických pokusů.

z hodnocení dětí …

… Líbilo se mi to. Ale je mi líto, že jsme tam nebyli déle a že jsem si nestihla prohlédnout vše. Jsem ráda, že jsme si mohli něco koupit.    K.

… Na začátku výletu jsem nebyla moc nadšená, jelikož vyrábění mě nebaví. Když jsme ale dělali tu knížku, začalo mě to bavit. Prohlédla jsem si pár strojů a moc mě zajímaly. M.

… Bylo to moc hezké, ale moc schodů.   A., V. a E.

… Dnešní výlet se mi líbil a nedokážu říct, jestli se mi víc líbilo vyrábění nebo psaní. Zaujalo mě natáčecí video. Také se mi líbila cesta tam a zpět. Moc se těším na další výlet. S.

…Bylo to super. Moc se mi to líbilo. Hodně jsem si to užila. Doufám, že pojedeme ještě na hodně výletů.  Z.

 

23.11.2022