NÁŠ STROMOVEC KNIŽNÍ

STROMOVEC KNIŽNÍ

je velmi vzácná dřevina. Jeho výskyt je vázán na obydlené oblasti, a to výlučně na oblasti s gramotným obyvatelstvem. Ke svému zdárnému růstu potřebuje dostatek světla, tepla a stálý přísun podnětů, které získává od nedospělých jedinců rodu Homo sapiens sapiens. Jeho předchůdci provázeli lidské osídlení již ve starověku.

Při vhodných podmínkách je neopadavý, dlouhověký. Maximální délka života zatím nebyla zjištěna. Obdobím vegetačního klidu v naší republice je červenec a srpen. Nejčastěji se vyskytuje ve školách a v jejich těsné blízkosti. Listy s delšími řapíky nesou čepele různých tvarů. Jejich barva se i na jednom stromě může lišit. Kvete velmi vzácně. Jeho květy jsou drobné, bílé, mají omamnou vůni připomínající nově vytištěnou knihu. Za každou dítětem přečtenou knihu vyraší nový list. Při dlouhodobější absenci nových listů stromovec chřadne. V pro knihy nepřátelském prostředí hyne.

Že takový strom naznáte? Není divu. Je totiž velmi vzácný. Nám se ve třídě objevil na začátku školního roku – hned druhý školní den, Možná tu byl pořád, jen nebyl vidět, byl v klidovém stádiu a zhmotnil se, až když ucítil přítomnost šikovných lidských mláďat.

Stromovec knižní je náš celoroční třídní projekt týkající se čtenářské gramotnosti. Děti během roku knížky samostatně čtou, tvoří o nich záznamy, představují si je navzájem. Společně čteme ve škole hlasitě v tiše. Snažíme se čtenému porozumět, trénujeme také poslech. Čekají nás návštěvy v knihovně a čtenářské dílny. Knihám a příběhům v nich se věnujeme nejen v literatuře, ale i v ostatních předmětech. Seznamujeme se se spisovateli i ilustrátory. Sami se staneme tvůrci příběhů, básniček i ilustrací.

Ti nejpilnější budou mít přednost při výběrů účastníků na Noc s Andersenem, která nás letos bude čekat již koncem března.

  

Pomáhá i paní asistentka….

18.09.2017