Nechci kazy

Dnes jsme se věnovali části našeho těla, kterou jedinou nedokáže samo opravit, části, která je z nejpevnějšího materiálu v lidském těle. Přišly za námi milé, usměvavé lektorky, studentky medicíny, z týmu pana doktora Kaloše a v rámci preventivního stomatologického programu NECHCI KAZY se s dětmi věnovaly zubům.

Třídu jsme předem vyzdobili zuby i zoubky, aby se nám v ní o zubech lépe přemýšlelo.

Povídali jsme si o funkci zubů, jejich stavbě, seznámili jsme se s názvy zubů a jejich počty v dočasném (mléčném) i trvalém chrupu člověka. Jednotlivé zuby děti viděly na rentgenových snímcích a na modelech, některé i skutečné. Zaskočili jsme do zvířecí říše, přemýšleli, kteří živočichové mají zubů hodně a který nejvíce. K překvapení dětí se výhercem stal pásovec. Porovnali jsme si skutečné zuby současného žraloka, fosilní zub Megalodona a lidské zuby. Bylo zajímavé vidět je vedle sebe.

Lektorky nám ukázaly pomůcky, které se používají v péči o zuby a také několik, které využívají stomatologové při prohlídkách.  Mnohé děti znaly, dokázaly je pojmenovat i říci, k čemu a jak je správně používat.

Trochu nás vylekaly obrázky toho, co se může stát, když se zubům nevěnuje péče. Připomněli jsme si, co jsou varovné signály, které nám říkají, že se zubem-zuby není něco v pořádku. Co dělat, když chceme ohroženým nebo kazícím se zubům pomoci? To již také víme.

Věnovali jsme se nácviku správné techniky čištění. K tomu nám pomohly nejen lektorky Katy a Fany, ale i krokodýl Emil, který byl vzorným pacientem.

Kdo měl s sebou svůj kartáček, mohl si jej nechat zkontrolovat, zda je v pořádku nebo by potřeboval vyměnit za nový.

Všechny děti dostaly jako dáreček nový zubní kartáček.

Po programu s lektorkami jsme si pak ve třídě povídali, co bylo pro nás v programu nového, co nás zaujalo a co překvapilo. Pracovali jsme také s pracovním listem.

Děti velmi hezky spolupracovaly, někteří přímo zazářili.

Program byl pečlivě připravený.

Velmi se nám líbil.

Moc děkujeme celému týmu za realizaci

4.E a M. Václavková, třídní učitelka