Pěší výlet za filmovým představením

V pátek 8.4. se uskutečnil pěší výlet ze školy směrem do Radotína podél řeky Berounky, kde měla naše škola domluvené filmové představení v kině Radotín. Snímek s názvem Po strništi bos svým dějem předchází filmu Obecná škola. Příběh vychází ze stejnojmenné povídkové knihy Zdeňka Svěráka a je leporelem válečných vzpomínek viděných očima dítěte. Vypráví o bunkru za hřbitovní zdí, o tatínkově chování holubů podle odborných příruček, o podvázaných nohavicích plných cukru, babiččině svérázném podnikání, nádrži s leteckým benzinem, ukradeném vysavači, ale hlavně o zapovězeném strýcovi Vlkovi, který malého Edu doslova přitahuje jako magnet. Snímek se natáčel ve Slavonicích na rozhraní jižních Čech, Moravy a Dolního Rakouska. Jan Tříska, představitel legendárního učitele Hnízda z Obecné školy, si tentokrát zahrál sveřepého dědečka, Zdeněk Svěrák naopak pana učitele a s maličkou roličkou odbojáře na sebe myslel i samotný režisér filmu Jan Svěrák. Snímek získal tři České lvy.

Po skončení filmu jsme již jeli zpět do školy vlakem, protože byly už děti po té 10tikilometrové procházce přírodou unavené… Nicméně počasí nám přálo, i když občas foukalo, děti mimo jiné viděly rybáře chytat okouny a běhat koně na pastvině. 🙂

V rámci hodiny českého jazyka a slohu psali žáci recenzi k filmu a nakreslily k tomuto filmu také ilustraci. Dětem se film líbil, i když říkaly, že byl chvílemi velmi smutný. To je pochopitelné, děj je zasazen do druhé světové války a film se svým zpracováním velmi přiblížil té nelehké době. Nicméně právě tento pohled na život za války děti zajisté v budoucnosti využijí v hodinách vlastivědy či občanské výchovy.

 

15.04.2022