Projektový den u Tygříků

Před jarními prázdninami jsme si pro děti z oddělení Tygříků přichystali společně s výživovou poradkyní Evou Vojtěchovou zábavné, ale i poučné odpoledne. Téma ,,Byl jednou jeden Mňam“ nám mělo připomenout, jakým způsobem se stravujeme, co jíme, jaké máme návyky, ale také naučit se pár nových chutných a zdravých receptů.

V první polovině workshopu jsme si s dětmi připomněli, čím je naše tělo tvořeno, jak funguje a kde ,,dobíjí baterky“. Jaké potraviny naše tělo pohánějí a které ho naopak brzdí a proč. Poznali jsme záhadnou postavičku Mňam,  malovali jsme talíř potravin, který běžně jíme a porovnávali jsme ho s talířem, který bychom měli správně dodržovat. Děti rozdělovaly prázdné obaly od potravin do skupin, které jsou zdravé, nezdravé, které naše tělo potřebuje, či nikoliv.

Druhá část workshopu byla věnována praxi. Společně s dětmi jsme se přesunuli do školní kuchyňky, kde jsme se rozdělili do několika skupin. Paní Eva každé skupince přidělila rozdílné pokyny. Jedna skupinka vyráběla ovocné variace a zdobila je na talíře, druhá skupinka vyráběla ovocné a zeleninové nápoje, skupinka kluků měla za úkol zpracovat těsto a upéct pizzu. Děti se s nadšením vrhly do práce, vaření je moc bavilo. Děti se předháněly, krájely, zdobily, aby připravily perfektní pokrmy. Nejvíc se však těšily na to, až budou moci všechno sníst, což se také stalo.  Děti byly nadšené, že se jim vaření povedlo, zasloužily si velkou pochvalu.

Cílem projektu bylo, aby děti pochopily, že zdravé je jíst pestře a vyváženě a že je důležité se zajímat o to, co jíme a snažit se vyvarovat škodlivým potravinám. Chceme bojovat proti novodobému předsudku, že zdravé není dobré. Nejsme však extrémisti a celá akce byla pojata se zdravým selským rozumem a hravou formou.

Drahomíra Kocourková

10.03.2020