Protidrogový vlak – Revolution train

V rámci protidrogové prevence jsme využili příležitosti, když do Radotína z Dejvic dorazil Revolution train, a vydali jsme se pěšky do Radotína na jeho prohlídku.

Protože bychom se do vagónů všichni nevešli, museli jsme se rozdělit na dvě skupiny. V prvním vagónu nás přivítali nabídkou teplých nápojů a krátkou přednáškou o drogách. K našemu překvapení jsme se dozvěděli, že mezi drogy patří i cukr nebo nadměrné užívání mobilního telefonu. Poté děti dostaly anonymní dotazník, část k jejich zkušenostmi s drogami, část jako zpětnou vazbu na připravený program.

Stěny vlaku počínaje druhým vagónem byly udělány jako lidské tělo. Na začátku zdravé, v každém dalším vagónu více a více opotřebované a poničené užíváním narkotik.

Po přesunu do druhého vagónu nám byl puštěn film. Tedy jeho část, během níž se stopoval, aby děti mohly doplňovat dotazník. Seznámili jsme se tak s několika dívkami a chlapci, kteří právě začali kouřit. Dozvěděli jsme se, jak se stalo, že přešli i na jiné drogy než nikotin.

Po chvíli byl film zastaven, plátno se zvedlo a my před sebou uviděli scénu z filmu, ve které byl  přerušen. Ocitli jsme se tak v baru a povídali si o alkoholu a cigaretách. Následoval další vagón, další kus filmu a zastavení. Objevila se před námi hrůzostrašná scéna, kdy parta mladých lidí pod vlivem bourala.

Následovala cela předběžného zadržení, výslechová místnost.

Posléze jsme se dostali až do míst, kde žijí  závislí na „tvrdých“ drogách.

Skončili jsme na místě činu ve squatu, kde nakonec bylo objeveno tělo chlapce, který nabízenou pomoc nepřijal a zemřel na předávkování. Slečna, která byla těhotná, se ze závislosti nakonec dostala a porodila zdravého chlapečka. Po dotázání jsme se dozvěděli, že ačkoli byl film natočen podle skutečných událostí, konec byl pro děti upraven. Dívčin chlapeček je ve skutečnosti upoután na invalidní vozík.

 

V posledním vozu byl prostor na doplnění dotazníku a nechání vzkazu s hodnocením akce nebo s tipy, co by mělo být dál.

 

Doufejme, že prevence i touto formou bude úspěšná a alespoň některé jedince od experimentování s drogami odradí.

Markéta  Drhová

 

30.10.2018