Jednoho krásného dne naše škola dostala nabídku od ČVUT soutěžit ve světoznámé robosoutěži. Ve škole proběhla selekce a jen ty největší mozky školy dostaly možnost účasti.
Letošní ročník robosoutěže spočíval v tom, že každý ze zúčastněných týmů dostal od FEL ČVUT zapůjčenou stavebnici Lego Mindstorms, což je jedna z nejsložitějších Lego programovacích stavebnic. Z té stavebnice měl každý tým postavit a naprogramovat robota tak, aby co nejefektivněji splnil letošní úlohu, která vypadala takto:
Na hracím poli byly zvýrazněné čáry, podle kterých se robot mohl díky barevnému senzoru orientovat. Na těchto čarách byly postavené pingpongové míčky a podle barev byly rozřazeny do řad po šesti míčcích. Dohromady na hracím poli bylo 20 míčku.
Cíl našeho robota byl roztřídit míčky po barvách do tří různě velkých kontejnerů a dva modré míčky přehodit soupeři na jeho stranu.
Naši školu chtěly reprezentovat tři týmy, třetí nakonec ale dezertoval. Naše soutěžní týmy se jmenovali チーム (číM) – japonsky “tým” a R.U.R. – zkratka pro divadelní hru Karla Čapka, kde se poprvé na světě objevilo slovo robot.
Přípravu nám ale omezovala příprava na přijímací řízení na střední školy. Až bylo po nich, mohli jsme začít stavět. Po stovkách hodin a tisících dílků měly oba týmy postavené a naprogramované roboty. Den před dnem D jsme udělali poslední testy. Vypadaly bídně. Další den jsme měli pocit, že to nezvládneme a že tam nemáme co předvést.
FEL ČVUT je obrovská škola, málem jsme se tam ztratili. Všude jsou tam vystaveny různé mašiny, nejzajímavější asi bylo studenty postavené proudové letadlo.
Když jsme přišli do posluchárny, kde se robosoutěž konala, zbývalo půl hodiny do zahájení prvního ze tří rozřazovacích kol. Udělali jsme poslední úpravy a už se jelo. Tým チーム se nakonec umístil na 13. místě.
Byla to skvělá zkušenost, jsme rádi, že jsme se robosoutěže mohli zúčastnit.
Programátory robotů byli: Jan Schmid, Oskar Pihrt, Matyáš Petr, Jan Blaženín, Prokop Hradílek, Terezie Šmídová, David Bláha
Jan Blaženín, 9.B
Miroslav Krhounek a občas něco přidala Marie Zálešáková:
Již po několikáté jsme se zúčastnili robotického Lego semináře pro učitele základních škol na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze. Součástí semináře je, kromě zajímavých přednášek, i otestování aktuálního zadání robosoutěže učitelskými týmy. Díky tomu je vidět náročnost zadání, které se případně může doupravit, aby bylo žáky základních škol zvládnutelné.
Letošní Ping-pong (https://robosoutez.fel.cvut.cz/zadani-soutezni-ulohy-ping-pong) patřil k těm náročnějším, nicméně zadání umožnilo zvolit různé strategie sbírání bodů. Takže i s velmi primitivní metodou (bez složitého třídění míčků podle barev) šlo získat dostatek bodů pro postup do vyřazovací části. Tam už záleží na kvalitě a strategii protihráče a trochu i na štěstí pro další postup.
Ve škole jsme si postavili trénovací hřiště, abychom včas odhalili problémová místa robotů a jezdících algoritmů. Žáci se stavbě a programování robotů věnovali i ve svém volném čase a smekám před jejich kreativitou a některými úžasnými nápady.
Použili jsme stavebnici Lego Mindstorms EV3 (education) základní a rozšiřující sadu. K programování jsme zvolili Microsoft Makecode v úpravě pro EV3 (https://makecode.mindstorms.com). Výhodou je možnost jak blokového, tak i textového (Javascript) programování. Pro složitější programy je textový program přehlednější a rychlejší na psaní a úpravy, což žáci zvládli na jedničku s hvězdičkou.
Robosoutěž ukázala žákům slasti i strasti technologického vývoje a inovací, kdy každý dobrý nápad zpracovaný do funkčního řešení je odměněn nenahraditelným pocitem vítězství, ale že se dá vždy udělat něco trochu jinak a lépe. Nicméně v daném vymezeném čase udělali maximum, co mohli, což je na soutěži dovedlo ke krásným výsledkům. Tým チーム – Oskar Pihrt, Matyáš Petr, Jan Blaženín postoupil do druhého vyřazovacího kola ze 7.místa a ve vyřazovacím pavouku vypadl proti týmu gymnázia Jana Keplera a skončil na místě 13..
Děkujeme za intenzivní práci – Jan Schmidt, Oskar Pihrt, Matyáš Petr, Jan Blaženín, Prokop Hradilek, Terezie Šmídová, David Bláha.