Seznamte se: BRHLÍK

BRHLÍK LESNÍ je nádherný pták, kterého si nelze splést s jiným. Má šedomodrá záda, rezavě oranžové břicho, výrazný černý pásek přes oko a relativně ostrý zobák.

Žije u nás po celý rok, obývá listnaté nebo smíšené lesy, parky a velké zahrady. Po kmenech a větvích se umí pohybovat hlavou dolů, patří mezi šplhavce.  Hnízdí v dutinách starých stromů. Pokud je otvor příliš velký, samička jej zmenší směsí hlíny a slin. Každoročně se vrací na stejné hnízdiště.

V létě se živí zejména pavouky a hmyzem včetně brouků, larev a housenek. Po této potravě neúnavně pátrá v prasklinách kůry. Potravu bez problémů nalezne i v zimě. V zimě se živí oříšky a většími semeny. Navíc si dělá i zásoby, které postupně vyhledává.

Rád navštěvuje i krmítka. Energicky brání svoje místo na krmítku, aby tam sbíral slunečnicová semínka, které zaklíní do štěrbiny a otevře zobákem, nebo je uschová do zásob.

Létá rychle a obratně v plochých vlnkách.

Dožívá se až 12let.

 

 

 

 

POSLECHNOUT BRHLÍKA SI MŮŽETE ZDE:

 

30.01.2022