Seznamte se: KONIPAS BÍLÝ

Konipas bílý bývá lidově nazýván třasořitka. Důvodem je  charakteristický pohyb dlouhým úzkým ocasem, kterým neustále pohupuje nahoru a dolů. Je zpěvný pták velikosti vrabce.

Samec ve svatebním šatě má černé temeno a šíji, ostře oddělenou od popelavě šedého pláštíku, bílé čelo a velkou černou náprsenku na hrudi. Křídla jsou černá s bílými křídelními páskami a bílými lemy ramenních letek, ocas černý s bílými okraji. Samice je podobná, ale má neostrý přechod mezi černou na temeni a šedou.

V ČR hnízdí na celém území, hlavně v nižších polohách, ale i vysoko v horách.

Hnízdí jednotlivě. Hnízdiště vybírá samec, který se na něm objevuje o 1–2 týdny dříve než samice. Hnízdo je v přírodních i umělých výklencích a polodutinách. Stavebním materiálem je nejčastěji mech, stébla trav, listy, větvičky a kořínky, výstelku tvoří jemná rostlinná vlákna a zpravidla i srst, žíně či peří. Hnízdí 2×, vzácně 3× ročně od dubna do července.

Živí se hlavně drobným hmyzem, která sbírá nejčastěji v okolí vod. V zimě občas požírá semena a bobule.

Byl ptákem roku 1999.

Konipas bílý je jedním z národních symbolů Lotyšska.

 

 

29.05.2022