SMÍCHOV CITY

Dnes jsme se vypravili do Prahy na exkurzi vznikajícího SMÍCHOV CITY. Podle toho, co jsme se dnes dozvěděli, v oblasti Smíchova vyroste během deseti let „město ve městě“. Na exkurzi staveniště jsme byli pozváni jedním z developerů, který je otcem naší Lindy. Pozvání jsme velmi rádi přijali. Předem jsme se seznámili se zásadami bezpečného pohybu po staveništi, na vlastním staveništi jsme pak byli vybaveni vestami a helmami.

Náš hostitel  nás v buňkovišti seznámil s historií místa, kde SMÍCHOV CITY vzniká, s tím, co vše je potřeba zajistit a zařídit, než začnou práce na místě- než se může rýpnout do země. Buňkovištěm nazývají zázemí, které zde developeři, projektanti a další mají k dispozici. Překvapilo nás, jak příjemné prostředí  z buněk-kontejnerů může vzniknout. Dozvěděli jsme se, co vše obnáší plánování stavby, co je třeba zařídit, obstarat, jaké profese jsou do tohoto procesu zapojeny. Na prezentaci jsme viděli, jak bude místo vypadat, jak a čím bude vybavené a co bude obyvatelům poskytovat.

Podívali jsme se do vzorkovny se vzorky materiálů, mohli jsme si je osahat.

Pak se k nám přidal pan stavbyvedoucího a pod jeho vedením jsme se vydali na prohlídku staveniště. Helmičky, vestičky ….. slušelo nám to.

Podívali jsme se k betonárce. Beton se z ní připravuje na míru tak, jak to konkrétní část stavby vyžaduje. Z každé várky betonu se dělá vzorek (kvádřík), který se nechá zkoumat v laboratoři, aby se zjistilo, zda má správnou kvalitu a je možno jej použít.

Do nebe se tyčily jeřáby. Nejvyšší měří 50m a nahoře má výkyv kolem 2m. Mnozí si představovali, jak by z té výšky bylo vidět, někdo jak by tam lezl a někdo, jak by se dostával dolů, kdyby už byl nahoře. Už víme, že rozestavení jeřábů je třeba důkladně zvážit, aby dosáhli všude, kde bude zapotřebí.

Po provizorních schodech jsme vystoupali do osmipatrového rozestaveného domu, který bude sloužit jako kanceláře.

Prohlédli jsme si zevnitř i zvenku bytový dům. Budou tu byty různých velikostí od velikosti menší garsoniéry až po 150m2.    .

Domy  budou tvořit ulice a vnitrobloky, vznikne  náměstí, bude tu zeleň i hotel v blízkosti nádraží.

Oblast Smíchova touto stavbou dostane zas jiný, modernější ráz.

Jsme zvědaví, jak to bude vypadat, až to, co jsme viděli v prezentaci, modelech, vizualizaci a rozestavené, bude hotové.

Bylo velmi zajímavé vidět, jak vzniká takováto rozsáhlá zástavba.

 

Na závěr dostal každý tašku s překvapením. Máme i pro ty, co se nemohli zúčastnit.

Maxidárek pro nás všechny však byl zážitek z exkurze.

 

Moc děkujeme panu Klajmonovi za pozvání a péči, které se nám zde dostalo.

Díky patří i jeho spolupracovníkům, kteří se nám trpělivě věnovali.

Bylo to opravdu moc fajn.

Děkujeme

Za všechny zúčastněné Mgr. Martina Václavková

třídní učitelka

15.06.2022