Standa, Dan, jejich příbuzní a využivatelé jejich příbytků

 

Snažíme se naučit se dívat kolem sebe, všímat si a poznávat součásti přírody.

Dnes jsme se zúčastnili enviromentálního programu organizace Ornita s názvem ŠPLHAVCI.

Samá voda, neučili jsme se, jak se stát oblíbenci. Děti dnes již vědí, že šplhavci je název skupiny ptáků.

Z Ornity za námi přijeli do školy a v příjemném prostředí našeho školního podkroví jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí o životě těchto opeřenců. Trpěliví lektoři si s dětmi povídali o jejich životním prostředí, způsobu života, představili nám druhy, které do této skupiny řadíme. Povídali jsme si také o nebezpečích, která na ptáky číhají a to nejen ze strany predátorů. Poslouchali jsme zvuky a viděli mnoho zajímavých i unikátních záběrů.

Proč je nebolí hlava, když tesají do stromů? Kam schovají svůj dlouhý jazyk? Komu se říká zemní datel? Jak poznáme samičky od samečků? Co nebo kdo je glaciál ní relikt žijící u nás na Šumavě? Jak krutihlav ke svému jménu přišel? Může kuna létat? Na tyto a mnoho dalších otázek již odpovědi známe.

Lektoři však nepřijeli sami. Společně s panem chovatelem se našeho povídání zúčastnili i ti, o nichž se mluvilo. Seznámili jsme se s strakapoudem Standou, špačkem Tondou, tukanem Danem.

Proč se špačkem a tukanem? Naše dnešní povídání zahrnovalo totiž také povídání o živočiších, kteří dutiny šplhavců využívají. Jako zástupci nových nájemníků se nám představil Tonda a netopýr rezavý, který jméno ještě nemá. A co tukan? Ten u nás sice ve volné přírodě nežije, mezi šplhavce však patří. Je zástupcem tropických druhů a Dan je nejmenším druhem tukana.

Naši šplhavci se doma nechovají, ti, co tu s námi dnes byli, jsou ze záchranné stanice. Standa bude zanedlouho vrácen do přírody. Dan je domácím mazlíčkem pana chovatele. Netopýr má poškozená křídla. Ke každému dnešnímu zvířecímu návštěvníkovi jsme slyšeli i jeho příběh.

Z blízka si děti prohlédly i osahaly zástupce této skupiny, kteří s námi byly jen ve vycpané formě.

Program byl velmi hezky koncipován, děti byly jeho aktivní součástí.

Dostali jsme do třídy hezký plakát, který přidáme k sovímu a k tomu s vodními ptáky, každý obdržel krásný přehled s druhy našich šplhavců.

Po programu jsme si své postřehy ověřili pomocí malého testíku.

Těšíme se na další přínosné programy od této organizace.

Skutečnému tukanovi jsme přinesli ukázat i naše nejpovedenější tukany ze včerejšího tvoření, kdy děti vytvářely tukany a papoušky. Lektorům se výtvory velmi líbily a děvčata se za odměnu vyfotila společně s pravým tukanem a pohrály si s ním.

Kdo se pozorně díval, všiml si, že do jedné z dutin se nastěhoval i náš Tuky tukan plyšový, který nás provázel povídáním o CITES při úterní návštěvě Zeměny. Objevíte ho?

        

Může kuna létat? Tato fotografie z V.Británie dokazuje, že ano.        

05.05.2017