Studenokrevní versus teplokrevní:)

Ve středu jsme si všemi smysly užili přednášku a ukázku plazů od chovatele Zdeňka Ponáhlého.

Povídali jsme si o jeho cestě k chovatelství plazů, dozvěděli jsme se tipy na zajímavé knihy a mluvili jsme o jednotlivých zvířatech. Kde žijí, čím se živí, jak se rozmnožují, přímo na jejich tělech jsme viděli, jaké části a zvláštnosti mají. Děti odpovídaly na otázky a kladly dotazy. Někteří předvedli, že tato skupina živočichů jim není cizí.

Jako první nám p. Ponáhlý představil krásnou želvu pardálí, které říká Tequila a je jí 8let. Na první pohled nás upoutala kresba na krunýři.

Agama vousatá nás na nás vykoukla z další přepravky. Tento polopouští až pouštní ještěr má zajímavé kožovité výrůstky připomínající vousy.

Dalším plazem, se kterým jsme se seznámili byl varan stepní. Patří mezi menší druhy varanů. Mohli jsme porovnat odlišný tvar těla i pokryv. Jeho šupiny nejsou tak drsné a celkově tento ještěr působí více hadím dojmem, který umocňuje jeho dlouhý rozeklaný jazyk.

Největším zástupcem plazů, kterého nám pan Ponáhlý přinesl, byl leguán zelený. Ten prý již ráno nebyl z naplánované akce nadšený a dalo práci vyprostit ho z jeho domácího příbytku, odkud se mu nechtělo a neměl moc dobrou náladu, takže děti viděly i dramatické okamžiky, kdy se chovateli leguán vysmekl.

Posledním účastníkem byl had – krajta královská. Mezi dětmi se našlo mnoho statečných, kteří si hada nasadili na krk.

Jako zajímavost nám pan Ponáhlý přinesl ještě vysušeného samečka sklípkana. Prý po páření žijí jen rok. Měl barevně pruhované nohy a byl chlupatý.

Moc děkujeme p. uč. Václavkové za zorganizování této skvělé akce a také panu Ponáhlému za poutové povídání a ukázky živočichů.

Mrkněte do galerie.

ý

12.01.2023