V obležení bodlinek

Potkala jsem k večeru v lese.

ježka, jenže podivně se třese.

Zahlédl prý od branky,

obrázek z dětské čítanky.

Z kresbičky tam ježek oči poulí,

na zádech má něco jako červenou bouli.

Když odvážil se ještě blíž,

bylo to jablko, ach ouvej, to je kříž.

Ježek smutně dupe, teskně funí.

Žížalu mi dejte! Ta mi správně voní.

Ježku, nebreč, nezoufej!

Na naše ježky svým očkem zamžourej.

Ačkoli jsi všežravec, jak my víme,

jablíčka na záda ti nenakreslíme.

Bodliny našich ježků i bodlinky slečny ježice,

čechrá jen vítr a češe vichřice.

(M.Václavková, Smutný ježek) pár řádek, které posloužily k motivaci dětí.

Kdo z malých či velkých človíčků by neznal ježky. Zvířátka, která se umí schoulit do pichlavého klubíčka, mlaskají, funí, dupou a tak krásně jim na obrázcích sluší jablíčko.

My jsme se ježkům věnovali v mezipředmětovém projektu v prvouce, pracovních i výtvarných činnostech, psali jsme o nich a i jsme si zazpívali.

Děti toho o ježcích věděly dost a další informace jsme si doplnili a některé  opravili.

Jak se nám „ježkování“ dařilo se můžete podívat na několika následujících ukázkách.

TVŮRČÍ PSANÍ DĚTÍ- práce ve dvojicích, ukázky

Před minutou na poli, potkali jsme ježka.

A kouká se pod nohy, kde je žížalička.

Žížalička zdrhla hned,

pod ten žlutý květ.

Ježek se nad hněvá,

kam mu jídlo zdrhá.

Ježek dělá dupy dup,

Žížalička cupy cup!

(Terezka, Kája)

Ježek na cestách

Byl jednou jeden ježek jménem Robert. Jednoho krásného dne Robert zjistil, že bude zima a že se nestihl vykrmit. Tak přemýšlel, co bude dělat, tak si zbalil kufr a šel a šel až došel na paseku, kde bylo strašně moc žížal. A nakonec se vykrmit stihl.

(Míša, Josefínka)

Jak ježci unikli z otroctví

Bylo to dávno, když ještě existovali pračlověci, tak zlí červi zotročili (pra)ježky, aby jim vozili jablíčka. Praježkovi Bodlinovi, který se narodil v zajetí, se to nelíbilo. Proč by měli zadarmo nosit jablíčka zlým červů? Sjednotil všechny praježky, aby se postavili zlým červům. Házeli po nich jablíčka, která měli na zádech. Pračervi se dali na útěk. Od těch dob už ježci na zádech nenosí jablka.

(Miki, Majda)

Byl jednou jeden ježek. Ten ježek měl rád žížaly. Jednou se rozhodl, že ochutná jablko. A tak se vydal hledat jablíčka. Po cestě uviděl strom plný jablíček. Došel k němu a tam potkal kamaráda ježka. Snažili se jablíčka setřást, ale neměli na to dost síly. Na stromě uviděli veverku. Poprosili ji, aby jim shodila pár jablíček. Veverka byla moc hodná a hodila jim dvě jablíčka. Oboum spadli na jejich bodlinky. Společně se vydali hledat kadibudku. Nakonec šli hledat žížaly k večeři.

(Luky a Tom za asistence asistentky Martiny)

Poznámka pedagoga: suchá toaleta je odrazem vnímavosti a postřehu účinku, jaký dle písničky mohou mít jablka na ježčí zažívání: píseň Když potkáte ježky.J.S.Lenk

Ježkovo dobrodružství

Byl jednou jeden ježek, který se ztratil v lese. Tak si vyhrabal noru, ve které se potom zabydlil. Jednou tam náhodou spadl králík, ježek se s ním potom skamarádil. Potom si spolu hráli až do večera. Byli nejlepší kamarádi. A pak ježek s králíkem našli svou rodinu.

(Nela Z., Maty)

Máte li chuť, můžete se s námi o ježcích i zazpívat.

https://www.youtube.com/watch?v=j9fWB_sKa_0

 

Podívat se na ně:

 

 

 

Poslechnout si je:

http://www.prirodainfo.cz/zvuky.php

nebo se pustit do tvoření jako my.

21.09.2017