Včely a jejich význam v přírodě

Zajímavé a poučné odpoledne jsme prožili ve středu 15. ledna 2020 se včelařem, panem Vonáskem, který nás zasvětil do tajů chovatelů včel.

Včelařství je záliba i životní styl, jde zde o kontakt s přírodou. Včely mají veliký význam, opylují rostliny i zemědělské kultury, dávají med, vosk, propolis a mateří kašičku. Dozvěděli jsme se něco o historii, druzích včel, o královně matce a rozšíření včelstev. Viděli jsme ukázku úlu, pláství, propolis a mateří kašičku. Děti si mohli ochutnat med, který včelař donesl jako svůj produkt. Dále si vyzkoušely kuklu, ve které se stará o včelky. Celá přednáška byla provázána promítáním fotografií z chovu včel.

Včelařství je jeden z nejstarších oborů lidské činnosti. Odpoledne rychle uteklo. Na závěr jsme panu včelaři poděkovali za zajímavé a poučné vyprávění.

Druhý den si děti nakreslily obrázky, co je nejvíc zaujalo a co si zapamatovaly.

 

Dana Picmausová

vychovatelka

20.01.2020