Od jeskyní na hrádek a do Tábora

Čtvrteční ráno nás přivítalo přímo pohádkovým počasím hrajícím do noty naší výpravě do husitského kraje.

Prvním cílem dnešní výpravy za poznáním se staly impozantní jeskyně v Pacově hoře nazývané Chýnovské jeskyně. Po přiodění se do mikin a bund jsme sestupovali po 330 schodech do masivu tvořeného převážně mramorem. Tyto jeskyně nemají klasickou krápníkovou výzdobu, neboť horniny, jimiž do jeskyní voda prosakuje, obsahují málo stavebního materiálu na vznik krápníkových útvarů. Pro tyto jeskyně jsou typické hrnky a útvary zvané Žižkova střelba vypadající jako dolíky po dělových koulích. Místní specialitou jsou jeskyní perly neboli pisolity.

Chýnovská jeskyně je dnes jedinou lokalitou s výskytem hexagonitu mimo severoamerický kontinent. Donedávna byl tento fialový minerál znám pouze z několika málo míst v USA.

Sestupovali jsme po příkrých Čertových schodech, navštívili jsme Kapli svatého Vojtěcha, Malou kapli viděli jsme Kamenného čerta, oko Purkyňovo, Purkyňovo jezírko, Ohniště čarodějnic i Dračí hlavu. Dětská i dospělácká fantazie pracovala na plné obrátky a překotně jsme si sdělovali, co nám který útvar připomíná.

Kdo si místnímu čertovi sáhl na růžky, bude prý do roka paroháčem, kdo na bříško, ten do roka otěhotní a kdo na čumáček, ten bude mít prý štěstí. Tak uvidíme, děti ho osahaly úplně celého.

V jeskyních jsme se obdivovali nádherným zbarvením stěn a vrstvám.

Tyto jeskyně jsou největším zimovištěm netopýra řasnatého v Evropě. Netopýrů se zde vyskytuje 10 druhů. V chodbách blízko povrchu se vyskytuje vzácný druh křižáka meta temnostní.

Závěrečný úsek trasy zde hlídá drak s oranžovýma očima.

Po prohlídce podzemí jsme se vydali ohřát se na vršek, kde kázával pod širým nebem Jan Hus.

Kozí hrádek děti velmi zaujal, prohlédli jsme si zbytky hrádku, ohřáli se na sluníčko, nakrmili se a pak se tu děti vyřádily, proběhly a protáhly.

Posledním cílem naší dnešní výpravy bylo město husitů Tábor. V Husitském muzeu jsme si prohlédli stálou expozici a vrhli se do víru aktivit připravených ku příležitosti dnešního Dne muzeí. Shlédli jsme výstavu Drahokamy pro Karla IV, kterou nás provedl geofyzik Jiří Šindelář. Děti si mohly vyzkoušet a také si s chutí vyzkoušely hledání českých granátů a rýžování rutilu. Kdo chtěl, mohl si na nalezené poklady vyrobit papírovou krabičku. Nalezené nerosty dětem zůstanou na památku.

Na závěr našeho putování jsme si společně dali zmrzlinu a vydali se domů.

Dnešní výprava byla velmi zdařilá, počasí nám přálo a všichni jsme plni dojmů a společných zážitků.

Děkujeme moc rodičům za podporu a umožnění nám této výpravy.

18.5.2017

18.05.2017