PŘÍBĚH O NEPŘEMOŽITELNÉM GOLEMOVI

Pondělí nás přivítalo modrou oblohou, která slibovala krásný den. Vypravili jsme se za Golemem do pražské Werichovy vily na Kampě.

Cestou jsme si prohlédli ve výloze obchůdku na Újezdě krásné staré váhy a pokladny. Na Kampě jsme se podívali na vodní mlýn na Čertovce, pohladili jsme miminka Davida Černého u Sovových mlýnů, přepočítali jsme žluté tučňáky u Vltavy. Uvádí se, že jich je 34, to však již není pravda, je jich jen 33, jednoho kdosi odcizil.

Poznávali jsme také stromy a keře v parku. Omamně voněly akáty a počínaly kvést bezinky. Povídali jsme si také o povodních a ukázali jsme si místa, kde se v případě ohrožení budují protipovodňové bariéry.

Naším cílem však nebyla Kampa ale krásná vila pana Wericha.

Ve Werichově vile nás očekávala milá lektorka. S ni si děti povídaly o golemovi, vlastně o golemech. Ten pražský totiž nebyl jediný. Věděli toho opravdu hodně, pěkně se zapojovaly. Ve sklepení byly děti seznámeny jedním z tvůrců pražského Golema s jeho příběhem. Pak si děti vytvořily z hlíny- samotvrdnoucí hmoty vlastního golema a ten s nimi putoval domů.

Prohlédli jsme si také velmi pěkně uspořádanou expozici věnovanou Janu Werichovi- jeho soukromé místnosti, kde bydlel. Také jsme se seznámili s Osvobozeným divadlem a skvělou trojicí Werich, Voskovec a Ježek. Poslechli jsme si písničky a prohlédli si ukázky z filmů, kde J.Werich hrál nebo byl jejich autorem. Na některou z nich se společně podíváme ve škole.

Program byl velmi pěkný.

Dnešek se opravdu vydařil.

Bylo to moc fajn.

29.05.2023