Seznamte se: ZVONEK ZELENÝ – pták roku 2022

Právě zvonka zeleného Česká společnost ornitologická (ČSO) vyhlásila ptákem roku 2022. Aby upozornila, že ani ptáci považovaní za obyčejné a všudypřítomné opravdu nemusejí být běžní napořád, pokud budeme do jejich životů a životního prostředí nešetrně zasahovat

Titul Pták roku uděluje ČSO obvykle druhům, které jsou veřejnosti dobře známé a s nimiž se může setkat ve svém okolí, což zvonek zelený zatím je.

Zvonek zelený patří k nejrychleji ubývajícím druhům, proto je ptákem roku.

 

Zvonci zelení patří k nejhojnějším ptákům zahrad. Je to statný pták s mohutným zobákem. Samičky a mladí ptáci jsou světlejší. Sdružuje se v početných  hejnech. Živí se semeny a bobulemi, mláďata krmí hmyzem. Často posedává na vrcholku stromu nebo keře, do okolí je slyšet jeho zvonivý zpěv, po němž dostal jméno. Rádi využívají stálezelené popínavé rostliny a jehličnany, ve kterých si s oblibou stavějí hnízda z větviček a trávy lemované mechem. Hnízdí 2-3krát ročně. Dožívá se až 13let. U nás se vyskytuje celoročně. Je častým návštěvníkem krmítek.

 

 

 

13.03.2022