Výprava do pravěkých moří

Dnes jsme se vydali společně s RNDr. Štěpánem Rakem, Ph.D. proti proudu času. Vypravili jsme se na lov obyvatel prvohorních moří. Že již nežijí? A moře, že my nemáme? No, to víme. Ale moře tu kdysi bylo a  těla živočichů můžeme nalézt v podobě zkamenělin. A ty byly dnešním zamýšleným úlovkem.

Náš průvodce dětem slíbil, že zkamenělinu dnes najde každý. A měl pravdu. Nejdříve jsme si připomněli, co to zkameněliny jsou a jak vznikají. Pověděli jsme si o stáří hornin v okolí Prahy i o tom, kde a jaké zkameněliny bychom dnes mohli najít.

Dozvěděli jsme se i zajímavosti. Víte, že jen tři města v naší republice mají ve svém znaku zkamenělinu? My už ano. Jsou to Skryje, Jince a Čelechovice na Moravě.

Lovili jsme na čtyřech lokalitách. Naším „lovištěm“ byl Ortocerový lůmek, Radotínské skály, Černá rokle a Sudy.

Na lokalitách, kde se z nás stali pátrači a lovci, jsme obraceli a prohlíželi  kameny i kamínky a pátrali, zda objevíme některého z živočichů, které nám pan Rak ukázal na kresbách. S úlovky lovci chodili k panu Rakovi a dostávali k nim „identifikační“ kartičky.

Lov byl opravdu úspěšný.

Nalezeni byli hlavonožci, mlži, mušle i trilobiti. Nej úlovky jsme zdokumentovali, můžete se podívat na fotografie.

Kromě zkamenělin, které jsme lovili my, jsme byli i my uloveni. Ulovila nás pěkná letní bouřka. Někoho to zaskočilo, překvapilo, občas se někdo i trochu bál. Bouřka však byla krátká a zas se vyčasilo.  Bylo to zpestření. I déšť k výletu do přírody patří.

Výprava se vydařila.

Bylo to fajn.

Děkujeme našemu průvodci za trpělivost i pomocné oko při identifikování nálezů.

Mgr. Martina Václavková

 

20.06.2022