Výroba krmítek ve školní družině

Letošní zimní čas je pro přežívání zvěře a ptáků ve volné přírodě prozatím velmi příznivý. Teploty neklesají příliš hluboko pod stupeň nuly, ani sníh nepokrývá krajinu. Ptáci nemusí vyhledávat pomoc lidí a poradí si velmi dobře sami. Vláda paní Zimy ovšem ještě nekončí, a proto jsme se v naší družině v oddělení Žirafek pustili do výroby krmítek pro přezimující ptáky. V případě, že by o sobě sníh a mráz dali vědět, budeme připraveni ptáčky přikrmit a pomůžeme jim tak snáze přečkat nevlídné období.

V našem oddělení jsme si vyrobili celkem pět bytelných krmítek, které jsme rozvěsili v okolí školy. Připravili jsme také lojové ozdoby, které ptáčkům v zimním obodobí dodávají potřebný živočišný tuk. Práce s nářadím a dřevem byla pro všechny vítaným zpestřením běžných rukodělných prací. Ověřili jsme si, že jde o práci, která vyžaduje pečlivost, trpělivost a také spolupráci s kamarády.

O ptáčcích jsme si pak také vyprávěli, rozlišili jsme, kteří z ptáků u nás v těchto měsících zůstávají, kteří odlétají do teplých krajin, a také jsme se dozvěděli, že někteří ptáci ze severu k nám dokonce přilétají zimovat. Ptáčky jsme si prohlíželi v encyklopediích i pohádkových knížkách. Naše činnost se promítla i do výtvarných prací. Podle encyklopedie jsme si namalovali ptáčky na krmítku a dle fantazie pak také barevná peříčka.

Na závěr naší několikadenní ornitologicky zaměřené práce jsme při procházce krmítka i lojové ozdoby rozvěsili a doufáme, že budou našim ptáčkům prospěšná. Při některé z dalších výprav se k nim určitě vrátíme, jednak abychom pozorovali dění u krmítek, a také abychom dosypali krmení dle potřeby. Doufáme, že naše činnost inspiruje třeba i Vás.

Vychovatelka 1. oddělení Olga Brožová

 

05.02.2018