Návštěva z Tibetu

V pondělí 10. února zavítala na Základní školu v Černošicích vzácná návštěva. Z vysokých Himálají na severu Indie přijela skupina Tibeťanů, žijících v oblasti Malého Tibetu. Jsou to běženci z čínského Tibetu, kteří uprchli před totalitním režimem, žijí na severu Kašmíru ve vysokých nadmořských výškách v těžkých podmínkách. Podobná návštěva proběhla již před rokem, a tak byl čas se připravit na důstojné přivítání. Cílem bylo umožnit všem dětem setkání a jediný prostor, který to umožňuje, je hala Věry Čáslavské. Z malé vesnice Mulbekhu přijely dvě učitelky: Yangchan Dolma a Ringzin Dolma, které vyučují angličtinu a tělesnou výchovu, a dále filmař Jigmed Stanzin, jehož filmy děti velmi zaujaly. Školu v Mulbekhu podporují čeští Brontosauři nejenom finančními dary, ale dobrovolníci jezdí vyučovat během prázdnin tibetské děti. Návštěvě jsme předali finanční dar 5 000 Kč na vybavení školy. Více než 500 dětí mělo možnost setkat se s odlišnou kulturou, o které mají velmi málo informací, a spokojení byli jak hosté, tak i žáci školy od první do deváté třídy. Celé setkání bylo zprostředkováno díky paní Ingrid Behenské, která spolu se svými dětmi jezdí každý rok do Malého Tibetu pomáhat.

 

Mgr. Luděk Svoboda, pedagog

14.02.2020