Kam mizí tma?

Také vás někdy překvapilo, kolik je na nebi hvězd, když ležíte v noci na zádech v lese? Jak to, že v městě je jich vidět míň? Kam se tma ztrácí? O tom byla první část dnešního pořadu v mobilním planetáriu. Dozvěděli jsme jak nadužívání umělého osvětlení „krade“ tmu a jak její úbytek ovlivňuje biorytmy organismů.

Druhá část programu byla věnována klimatickým změnám na naší „modré“ planetě. Snášel se na nás virtuální kyselý déšť, tenčila se ozonová vrstva, byli jsme svědky tání ledovců i rozšiřování pouští. Dozvěděli jsme  se, co jsou skleníkové plyny, kde se berou a co způsobují, jaké důsledky má kácení lesů a mnoho dalších informací, které se týkají klimatických změn.

Sympatické bylo, že po celou dobu jsme leželi a vše se odehrávalo nad námi. Projekce byla promítána na kupoli mobilního planetária, což spolu s doprovodným výkladem bylo velmi zajímavé a efektní.

Po absolvování tohoto programu jsme si  ve třídě o tématu oteplování, klimatických změnách a světelném znečištění povídali. Zamýšleli jsme se nad tím, co každý z nás může udělat.

A nebylo toho málo, na co děti přišly.

Zkuste to také!

Zemi máme jen jednu.

Program byl velmi zajímavý a podnětný.

 

 

 

 

08.02.2019