Letouni – létající savci

V pátek 6. 10. dorazila do školy lektorka z Ekocentra Nyctalus, která nás seznámila s letouny. Ne, nejednalo se o stíhačky, ale o netopýry, vrápence a kaloně, kteří jsou jediní létající savci.

Povídali jsme si o jejich způsobu života, jak se orientují a komunikují spolu, čím se živí, jaké jsou jejich úkryty a spoustu dalších zajímavostí. Člověk by ani nevěřil, kolik netopýrů se vejde do malé škvírky 🙂

Velmi zajímavá byla ukázka živých netopýrů, kterých jsme se mohli dotknout. Vzhledem k faktu, že se jednalo o handicapované netopýry, nemuseli jsme se obávat, že nám uletí. Rovněž jsme slyšeli jejich ultrazvukové vysílání – tzv. echolokaci. Běžně není tento zvuk pro lidské uši slyšitelný, ale díky přístroji, který paní lektorka měla, jsme si ho mohli poslechnout a byl to skutečně zážitek.

Ještě jednou paní lektorce děkujeme a budeme se těšit někdy příště.

M. Šafránková

učitelka přírodopisu

12.10.2023