Poznáváme naše sousedy – návštěva v Durynsku

Ve dnech 2.5. až 5.5. navštívilo několik žáků naší školy malebné městečko Themar v německém Durynsku. Tato akce se mohla uskutečnit díky spolupráci školy se Spolkem pro přátelství evropských měst – jak černošickým, tak i themarským. Jednalo se o výměnný pobyt: naši žáci byli ubytováni v rodinách, jejichž děti před rokem strávily 4 dny v Černošicích.

Program byl velmi pestrý – např. exkurze ve světoznámém divadle v Meiningenu, vaření typických durynských knedlíků, prohlídka krásných hrázděných staveb, návštěva muzea zbraní . Zde jsou některé postřehy zúčastněných žáků :

„ Líbilo se mi, jak všichni Němci, s kterými jsme ty dny prožívali, byli ochotní a přátelští. Hodně fajn bylo grilování na zahradě jedné hostitelské rodiny. Dala k dispozici celou svou zahradu a část domu pro asi 15 dětí a 12 dospělých.“ (Matěj, 7.B)

„Při prohlídce themarské školy mě zaujalo, že na každý předmět mají speciálně vybavenou třídu a že mají malý bufet, o který se starají samy děti. Připravují tam jednoduchá jídla a prodávají je.“ (Michal, 7.A)

„Překvapilo mě, že jsme poznali několik rodin, kde všichni chodí spát už kolem 21hod. Je pravda, že školu už mají od půl osmé ráno. Taky jsem nevěděl, že mají i 10.třídu.“ (Vojta, 7.A)

„Originální bod pestrého programu byl tzv. Tractor trip. Jeli jsme na krátký výlet ve vozu s průhlednou plachtou, který táhl traktor. Byla to legrace.“ ( Juliana, 7.C)

„Měli jsme možnost trochu poznat německý život. Zdá se mi, že se od našeho moc neliší. Jen jsem netušila, že Němci chodí dřív spát a jedí hodně uzenin.“ (Karolína, 7.C)

„Poslední celý den jsme měli hodně bohatý program: vlakem jsme jeli do města Meiningen.

Tam jsme po prohlídce divadla měli rozchod. Našli jsme tam obrovský obchod Muller a k mé radosti taky stánek s Kebabem. Pak jsme popojeli i šli pěšky do herny kuželek a nakonec ještě bylo grilování durynských klobás.“ (Matyáš, 7.A)

Všichni účastníci návštěvy v Themaru se shodli na tom, že pobyt je určitě obohatil o cenné zkušenosti ve třech oblastech:

  1. jazyková výbava – došlo k upevnění i rozšíření dosavadních znalostí z angličtiny a němčiny
  2. reálie NSR – poznání školského systému, některé události z historie země, kulturní tradice
  3. přátelství – navázání nových přátelských vztahů s lidmi ze sousední země

 

Autor : pedagog a vedoucí akce Jana Sluková

Autorka fotografií: Karolína Žáková

 

13.05.2017