Družina-2020

Aktuálně ze třídy

Výroba masek ve znamení Masopustu

Masopust je období veselení se, hodování a pití. Někde se masopustu říká fašank, fašinek, šibřinky, končiny, vostatke, vostatky nebo ostatky a znamená, že se hoduje. V dnešní době je Masopust hlavně o víkendu, ale dříve trval od čtvrtka do úterý. Držel se hlavně tučný čtvrtek, taneční neděle a maškarní úterý. Masopustní, karnevalové průvody masek jsou mimo jiného, vítáním jara. Mokropeský Masopust se konal 4.2.2023. Masopustní období je letos ukončeno 22. února Popeleční středou. I když masopustní období pomalu končí můžete si jej ještě prodloužit návštěvou výstavy fotografií s názvem Masopust. Fotografie jsou instalované na plotě před Bolletou, a to do…

VESELÁ PODZIMNÍ OLYMPIÁDA

VESELÁ PODZIMNÍ OLYMPIÁDA   Během měsíce října naše družina uskuteční pro děti ze školní družiny tradiční Veselou podzimní olympiádu, která bude probíhat na hřišti u školy každý den v čase 14 – 15h. Připravili jsme si čtyři soutěže, každá bude mít své stanoviště, u kterého budou vždy dvě vychovatelky. Tato olympiáda je u dětí velice oblíbená, během zajímavých soutěží si děti nejen procvičí svoje fyzické zdatnosti, ale také si užijí i spoustu zábavy. Účast je dobrovolná. Děti obdrží bodovací kartičky se svými jmény, do kterých jim vychovatelky budou zapisovat výsledky z jednotlivých soutěží a ke konci je vyhodnotí. Po skončení…

Pozorování motýlů

  Jaro už je v plném proudu a s ním vykukují v přirodě i různé druhy hmyzu. Například motýlci. My jsme v družině pozorovali motýlky z čeledi Babočkovitých, konkrétně babočku síťkovanou. A to hned v několika jejích životních stádiích. Nejdříve žeroucí housenky, pak kuklící se visící zámotky kukel a nakonec jsme vypustili dospělé motýlky. Naše motýlky jsme také hledali v knihovně v encyklopediích, kde jsme si o nich i přečetli zajímavé informace. A housenky jsme si vyrobili jako zábavné hýbající se píďalky na listě. Myslím, že každý jsme se o životě motýlků dozvěděli plno nového. Nyní už naše babočy létají…

Rok vlese

V únoru jsme se díky Ségrám v lese s dětmi ocitli ve světě hub. Společně jsme během jedné přednášky prožili celý rok v lese. Děti se dozvěděly, které houby se dají v daném ročním období sbírat a jak se správně při sběru hub chovat. Ochutnali jsme sušenky z hub a také třeba sirovou hlívu ústřičnou. Na závěr se strhla velmi vášnivá soutěž. Výlet do světa hub jsme si všichni moc užili.

Medvídci v první polovině ledna

V první polovině ledna jsme se věnovali hlavně ptáčkům, tedy těm, kteří u nás na zimu zůstávají. Povídali jsme si o tzv. Ptačí hodince, kterou zaštiťuje Česká společnost ornitologická (ČSO), pustili jsme si krátká ptačí videa na jejich stránkách a ukázali si výukové karty, na kterých je každý ptáček detailně popsán, a to včetně vybarvení. Díky této společnosti jsme si mohli nejznámější ptáčky poslechnout, zpěv to byl krásný. V oddělení jsme si na toto téma vyrobili krmítko. Nejdříve bylo potřeba natřít papír inkoustem, inkoust jsme si naředili vodou, to aby byl světlejší, na vzniklé pozadí jsme zmizíkem nakreslili sněhové vločky….

Tvoření na vánoční trhy

Letos jsme i přes covidovou situaci mohli uspořádat tradiční vánoční trhy. S dětmi jsme se celý měsíc věnovali tvorbě krásných výrobků, které jste si mohli na trzích zakoupit. Děti byly neuvěřitelně šikovné a pracovité a společně jsme vyrobili opravdu mnoho věcí. Bylo to skvělé a dětem moc děkuji za spolupráci.    

Veverky tvoří adventní kalendáře

Všichni se v tento předvánoční čas velmi těšíme hlavně na Štědrý den. Adventní čas je dobou těšení se a příprav.. aby nám to čekání lépe uběhlo, je zvykem otevírat každý den okénko na adventním kalendáři, ve kterém čeká nějaké překvapení, nebo dobrůtka. Aby nám ve veverkách to uteklo do vánoc ještě rychleji, tak jsme se pustili do výroby vlastního adventního kalendáře. Je sice jen týdenní, ale vlastnoruční a tak nás těší dvojnásob. Vánoce jsou čas radosti a dárečků, tak jsem i já do vytvořených kalendářů připravila dětem nějaké malé překvapení, doufám, že udělá radost a vykouzlí úsměvy 🙂 Všem přeji…